Paulánská misie v Kamerunu

alt

Váš dar na misie v Kamerunu můžete zaslat na transparentní účet: 2002332729/2010 Fiobank.

https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=2002332729

 

P. Milan, P. Yves a P. Max mohou v Kamerunu odsloužit vaše mešní intence. Proto při zaslání intence na účet uveďte, prosím, do poznámky "Mše" a a úmysl, za koho má být sloužena.

Děkujeme vám.


Kamerun

O misii v Kamerunu v pořadu "Missio magazín" na pozvání Kateřiny Rýznarové přišel vyprávět P. Milan Jura. Na pořad se můžete podívat ZDE. (premiéra - prosinec 2019)

Řád Nejmenších bratří sv. Františka z Pauly otevřel svůj noviciát v Kamerunu v srpnu 2010 v Messamendongo, která je jednou z okrajových čtvrtí hlavního města Yaoundé. Dům noviciátu patřil jedné křesťanské společnosti, která pracuje v tamní farnosti.

Misii v Kamerunu vede český paulán P. Milan Jura OM, rodák z Hané. Zastává úlohu delegáta pro Kamerun, místního představeného, novicmistra, faráře poutního místa a 16 kaplí, vyučuje na universitě v hlavním městě Yaondé, a rozvíjí stavby a projekty, které mají zajistit nejen chod dvou paulánských komunit, ale také podporuje místní chudé rodiny, děti ve školách, nemocné, atd.

Dílo, které zapouští kořeny je podporováno také terciáři z vranovské farnosti i dalšími dárci.

V Kamerunu jsou aktuálně již dvě paulánské komunity v tomto složení:

v Yaoundé (studentská kolej) – P. Mathieu (kněz) a P. Yves (novoknězem 28.11.2020), šest řeholníků časných slibů, kteří studují teologii a filosofii.

v Nilzok (noviciát a postulát) – P. Milan Jura (novicmistr a korektor), P. Max (novoknězem 28.11.2020), laický bratr Alain, 5 noviců (z nich jeden patří do komunity v Kinshase – Demokratická republika Kongo, která patří pod italskou provincii Neapol), 6 postulantů druhého ročníku a 5 prvního ročníku.

Trocha historie: 1. března 2016 v Yaondé „Nejmenší“ – pauláni – koupili pozemek, na kterém v listopadu 2017 začali stavět dům pro noviciát a pro řádové studenty studující filozofii a teologii na tamních univerzitách:

alt alt alt

Dnes je již funkční přízemí studentátu kde je sedmnáct pokojů, kuchyň, jídelna, prádelna a kaple. Zbývá dokončit první patro (omítky, okna, záchody, elektrika), s 28 pokoji a společenskou místností. Na stavbu přispěla Generální kurie Řádu v Římě, paulánská delegace ze Spojených států amerických, delegace ze Španělska, římská komunita S. Andrea delle Fratte a naše komunita na Vranově.

 

Práce od dubna 2020 stojí, díky světové pandemické situaci. Ve funkčním přízemí bydlí paulánská komunita od 1. prosince 2019:

alt

alt alt

Společná foto než se komunita v Yaoundé rozdělila.

Vrchní řada: br. Yannick Ayangma, Alain, P. Milan Jura, P. Mathieu, P. Yves, a P. Mili Max. Prostřední řada: postulanti Rodrigue, Martain, Yves a André, novic Christophe, postulant Gilbert, br. Yannick Samuel, postulant Claver, br. Eduard, novic Herve-Brice, br.Oscar, postulant Thibaut a Isaac. V dřepu: postulant Michel Alain, novic Serge, postulanti Herve a Yannick, novic Yannick.

23. dubna 2020 Řád Nejmenších bratří sv. Františka z Pauly podepsal konvenci s diecézí Sangmélima, která se nachází na jihu Kamerunu. Paulánům byla svěřena do správy farnost sv. Jana Pavla II. v Nkilzok, jejíž součástí je svatyně Božího milosrdenství – což je poutní místo této diecéze:

alt alt alt

Uvedení P.Milana Jury do funkce faráře a správce poutního místa:

alt alt alt

Aby zde 7. července 2020 Řád otevřel noviciát a postulát musel vybudovat malou dřevostavbu, která čítá dvacet pokojů, kuchyň a jídelnu, ta zároveň slouží jako společenská místnost a učebna.

alt alt alt alt

alt Noviciát a foto z prvních slibů ze srpna 2020.

Nahoře zleva: br. Serge, Alain, P.Milan Jura, Yannick, Herve-Brice, postulanti Roland a Yves. Prostřední řada: novici Rodrigue, André a Isaac. Spodní řada: novic Gilbert a Christophe, postulanti Martin, Yannick, Claver a Herve.

Komunita v Nkilzok má na starost formaci noviců a postulantů a správu již zmíněné farnosti a poutního místa. Každou neděli sloužíme čtyři mše svaté, ve farním poutním chrámu, a ostatní mše střídavě v kaplích po farnosti, kterých je celkem šestnáct. Nejvíce vzdálená kaple je 26 km od Nkilzok, kde se cestuje téměř jeden a půl hodiny. Cesty jsou hliněné a v období deštů téměř nesjízdné. Po našem příchodu jsme se dostali do jedné vesnice, abychom zde sloužili mši svatou, a zde neviděli kněze celý rok. K přesunu se dá použít pouze terenní auto.

alt img-20210621-wa0009 300x225 alt alt

Denní program noviciátu začíná v 6:00 ranní modlitbou, v 6:30 je mše svatá. Od 8:00 následuje výuka kurzů pro novice a postulanty, následuje manuální práce nebo osobní studium až do 12:00, kdy se komunita sejde k modlitbě se čtením a modlitbě uprostřed dne. Potom je oběd a po něm společná rekreace. Následuje osobní volno do 16:00, kdy pak pokračují další aktivity jako manuální práce, studium nebo sport. V 18:00 je modlitba růžence a nešpor a po ní večeře. Denní program je zakončen ve 21:15 krátkou adorací a modlitbou kompletáře.

V komunitě se snažíme také o spuštění projektů, které nám mají pomoci být ekonomicky autonomní. V této činnosti nám pomohla Janovská delegace. V projektu je pěstování kakaa, aktuálně na 3,5ha. Také jsme zasadili 50 ovocných stromků (pomeranče, mandarinky, citróny, apod.). V projektu je chov koz, který je již částečně funkční, a dále chov slepic – jak nosnic, tak na maso – i chov prasat k prodeji. Jelikož jsme v oblasti, kde je velký počet vodních toků, tak i chov ryb. Proto budujeme rybníčky:

alt alt alt alt

Poslední aktivitou, kterou jsme ve farnosti Nkilzok začali, je pomoc s výukou na základních školách, kde chybí učitelé, protože se jim často do vesnic v lese nechce. Jako každý rok, pomáháme platit školné téměř dvaceti dětem. Rodiny, které známe a víme, že mají opravdu nouzi. V této aktivitě nám hodně pomáhají terciáři z Vranova. K nim se přidávají jednotlivé rodiny a lidé, kteří spolupracují s naším italským knězem P. Domenico Pudia z provincie Paola. Cestování do vesnic:

alt alt alt

Náš první výlov rybníka 2021. Menší ryby mají na sobě vzor podobný hadu zmije, ale na rozdíl od ní nejsou rybky jedovaté:

alt alt alt alt
alt
alt
alt

 

Orientační ceník realizačních plánů v misii v Kamerunu, v českých korunách:

síť proti komárům............................................................................

312

léčba malárie...................................................................................

2.080

léčba tyfu.........................................................................................

2.080

roční školné (základní škola)............................................................

2.340

roční školné (střední škola)..............................................................

2.340

roční školné (technická formace).....................................................

5.980

rostliny kakaa na jeden hektar - prostředky na celoroční pěstování

6.600

kakaa na jednom hektaru................................................................

4.000

sazenice banánů na jeden hektar.....................................................

2.340

prostředky na celoroční pěstování banánů na jednom hektaru......

2.100

ceny jednoho hektaru......................................................................

6.300

stavba slepičárny pro 700 nosnic/500 brojlerů................................

23.000

stavba chlívku pro kozy (100 koz).....................................................

18.300

stavba chlívu pro prasata (20 prasat)...............................................

26.000

výsadba ryb do rybníka (200m2).....................................................

9.100

celoroční školné pro řeholníky studující teologii/filozofii................

28.600

 

Bez pomoci dárců se tyto aktivity nedají uskutečnit.

 Proto jsme vám ze srdce vděčni za každý dar a modlitbu.

 Váš dar můžete zaslat rovnou na transparentní účet: 2002332729/2010 Fiobank

 

Jak se s Boží pomocí i vaší daří paulánům v Kamerunu v roce 2022? - fotonahléd:

alt alt alt
Farnost Jana Pavla II s poutním chrámem Božího milosrdenství Dopolední pohled dovnitř poutního chrámu Noviciátní dům navštívil místní biskup
alt alt alt
Terenní auto komunity slouží i k převozu rodin na mši svatou ve vesnicích v džungli Jedna z šestnácti kaplí v džungli kam dojíždíme sloužit mši sv. a vyučovat Momentka z žehnání při jedné mši svaté v kapli v džungli
alt alt alt alt
V dubnu si večer nechávám od specialitsky poradit zda již by mohla být sklizeň Tak prý ano, jdem do první sklizně banánů Nebojte, bylo toho více než jeden trs A vše je připraveno k prodeji
alt alt alt
Rozvíjíme též pěstování zeleniny. Na pracích se podílí nejen komunita, ale i několik zaměstnanců. Líhneme kuřata, právě jsou v sedmém týdnu Chováme první ryby v hotových rybnících

alt

 

K růstu a zdravému životu nepatří jen studium, manuální práce a služba druhým, ale také sportovní fotbalové vyžití. Na fotce se šťastně chlubíme vybojovanou trofejí za první místo v šampionátu, kterou jsme vyhráli nejen našim úsilí, ale také díky kopačkám z Česka i Itálie. Děkujeme! (ppk)