Oprava zvonkohry na Vranově

altOprava zvonkohry na Vranově

Drazí poutníci a farníci. Jednou z dominant poutního kostela tvoří vranovská zvonkohra. Kdo z vás si ještě pamatuje její zvučné mariánské melodie? Ano, máte pravdu, je to již řadu let, co došlo k zastavení jejího provozu z důvodu poškozeného mechanizmu táhel. Projevovalo se to brzy po instalaci v 90. letech po každé vranovské zimě, vždy s nutnými opravami. Postupně mnoho zvonů (ulitých v roce 1989 - Dytrychová) přestalo znít, až jsme zvonkohru museli dočista vypnout. Od její instalace uplynulo již 30 let a technologie se posunula dále. V posledních několika letech proběhla nejedna diskuze na téma její obnovy, a naposledy v souvislosti s obnovou mechaniky zvonů (2019-2021), kterou ve druhé etapě převzala a dokončila fy Impuls-B s.r.o. z Ostravy. Tuto fy jsme také oslovili k návrhu obnovy a nacenění oprav zvonkohry.

V prvních měsících roku 2022 došlo ke změně. Zakázku v dubnu 2022 převzala fy Umělecké Zvonařství Dytrychová z Brodku u Přerova. Cena o proti původnímu nacenění stoupla kvůli vyšším požadavkům campanologa brněnské diecéze - Petra Jandy.

Od sejmutí zvonů, přes předání, pracech a instalaci a zprovoznění se od září 2022 můžete opět těšit radostnému poslechu zvonkohry. 

Celková cena opravy zvonkohry s vytvořením prvních 10 skladeb stála 369.050,-Kč včetně DPH.

Stav darovaných prostředků k určitému datu zveřejněn zde (k 28.5.2022 - 399.050,-Kč).

Díky všem dárcům požadované prostředky se již podařilo společně vybrat.

Část zbylých prostředků byla použita 23.9.2022 na rozšíření repertoáru o další skladby. Seznam najdete v článku dole.

Cena rozšíření skladeb stála: 9.880,-Kč

 

Děkujeme všem drobným i velkým dárcům za podporu tohoto díla, zvlášť pak obci Vranov za dar ve výši 50.000,-Kč. (podzim 2021)

Díky ženám z farnosti, které sbírku podpořili nabízením upečených perníčků ve tvaru zvonků za příspěvek; obzvláště děkujeme Lence Kolaříkové a ses. Johance Motyl. Příspěvek z perníčků činil (46.370,-Kč). (poutě 2021)

Ať je Pán štědrý ke každému z vás. (ppk)


23.9.2022 -Proběhlo rozšíření repertoáru, který ještě bude doplněn. Seznam skladeb najdete dole.

8.9.2022 - O slavnosti Narození Panny Marie, po mši sv. v 18h s biskupem brněnské diecéze Mons. Pavlem Konzbulem, na závěr bohoslužby opravená zvonkohra byla jím požehnána. Děkujeme všem podporovatelům, dárcům a realizárotům. Tento okamžik zachytil objektivem Dušan Kadlec z "Člověk a víra", a podívat se na fotky můžete ZDE.

 

1.9.2022 Hotové dílo zvonkohry bylo předáno. Aktuálně má v sobě 10 skladeb, repertoár však bude ještě rozšířen, a to je dobrá zpráva, protože 12 zvonů umí ledacos. V tuto chvíli probíhá zkušební proces. Zvonění zvonkohry budete moci uslyšet od pondělí do soboty v 10:00:00 (ve čtvrtek v 10:30:00), ve 12:05:35 (tedy po té, co dozní zvony ve věži), a v 17:00:00; v neděli v 9:05:00 a ve 12:05:35 a v 17:00:00. Zvonohru bude možné pouštět i mimo program při případných ohlášených prohlídkách a je možné na ní koncertovat. (ppk)

FOTO Z MONTÁŽE ZVONKOHRY V POSLEDNÍ DNY V SRPNU ROKU 2022: 

1.9.2022    

 

  29.8.2022

alt

alt

alt

alt

alt

alt

FOTO Z PŘEVEZENÍ ZVONŮ DO BRODKU U PŘEROVA (28.4.2022) : 

alt alt

FOTO Z DEMONTÁŽE ZVONKOHRY 17. listopadu 2021 (fy Impuls-B):

alt

alt

alt

alt alt alt

altStávající stav (fy Impuls-B):

V současné době je sestava zvonkohra instalována na zdi kostela. Je nefunkční nebo pouze částečně. Řízení kladívek je elektromagnetické, cívky nejsou ve zvonech, ale ve zdi nebo v konstrukci zvonkohry. Tyto elektromagnetické cívky pak ovládají táhla ke kladívku. Problém je hlavně spojení táhly mezi cívkou a kladívkem. Řídící elektronika ovládání kladívek je umístěna za zdí. Je to zastaralý typ, zralý na výměnu. Celková hmotnost zvonů je 819 kg bez nosné konstrukce. Nutno se připravit na náročnou manipulaci se zvony.

 

SEZNAM SKLADEB ZVONKOHRY: * bude doplněno

Adeste Fideles Jeden Pán Slyš, jaký to nad řekou
Ach synku, synku Lichtenstein hymna : „Oben am jungen Rhein“ Svatební pochod – Wagner
Anděle Boží, strážce můj Máti Páně přesvatá Svatý Bože
Blíž k tobě, Bože můj Matičko Kristova Svatý Kříži Tebe ctíme
Bože cos ráčil Narodil se Kristus, Pán Tichá noc
Bože, chválíme tebe – olomoucká verze Nejvyšší a mocný Tisíckráte pozdravujem tebe
Buď zdráva, panen koruno Nesem Vám noviny Učiň mě Pane nástrojem
Budiž věčně velebena Ó Maria, Boží Máti Vesel se nebes Královno
Ejhle, Hospodin přijde Óda na radost Veselé vánoční hody
Hledám, kde bydlíš, Pane Pane žní Všichni Boží, vyvolení
Chtíc aby spal Přijď, Ó Duchu přesvatý Vychvalujem vesele
Chválu vzdejme, ó křesťané Salve Regina Zdrávas, hvězdo spanilá