Oprava zvonkohry na Vranově

altOprava zvonkohry na Vranově

Drazí poutníci a farníci. Jednou z dominant poutního kostela tvoří vranovská zvonkohra. Kdo z vás si ještě pamatuje její zvučné mariánské melodie? Ano, máte pravdu, je to již řadu let, co došlo k zastavení jejího provozu z důvodu poškozeného mechanizmu táhel. Projevovalo se to brzy po instalaci v 90. letech po každé vranovské zimě, vždy s nutnými opravami. Postupně mnoho zvonů (ulitých v roce 1989 - Dytrychová) přestalo znít, až jsme zvonkohru museli dočista vypnout. Od její instalace uplynulo již 30 let a technologie se posunula dále. V posledních několika letech proběhla nejedna diskuze na téma její obnovy, a naposledy v souvislosti s obnovou mechaniky zvonů (2019-2021), kterou ve druhé etapě převzala a dokončila fy Impuls-B s.r.o. z Ostravy. Tuto fy jsme také oslovili k návrhu obnovy a nacenění oprav zvonkohry.

V prvních měsících roku 2022 došlo ke změně. Zakázku v dubnu 2022 převzala fy Umělecké Zvonařství Dytrychová z Brodku u Přerova. Cena o proti původnímu nacenění stoupla kvůli vyšším požadavkům campanologa brněnské diecéze - Petra Jandy. Cena díla: 369.050,-Kč včetně DPH. Dílo má být dokončeno do konce srpna 2022.

 

Stav darovaných prostředků bude pravidelně k určitému datu zveřejněn zde (k 28.5.2022 - 399.050,-Kč).

Díky všem dárcům požadované prostředky se již podařilo společně vybrat.

Děkujeme obci Vranov za dar ve výši 50.000,-Kč. (podzim 2021)

Díky ženám z farnosti, které sbírku podpořili nabízením upečených perníčků ve tvaru zvonků za příspěvek; obzvláště děkujeme Lence Kolaříkové a ses. Johance Motyl. Příspěvek z perníčků činil (46.370,-Kč). (poutě 2021)

Ať je Pán štědrý ke každému z vás. (ppk)

Všem dárcům děkujeme, denně se za vás modlíme.

O prvních sobotách v měsíci je zde mše sv. v 11h sloužena za vás dárce a dobrodince.

 

 

FOTO Z PŘEVEZENÍ ZVONŮ DO BRODKU U PŘEROVA
 
 alt alt 

FOTO Z DEMONTÁŽE ZVONKOHRY 17. listopadu 2021 (fy Impuls-B):

alt alt alt alt alt alt

altStávající stav (fy Impuls-B):

V současné době je sestava zvonkohra instalována na zdi kostela. Je nefunkční nebo pouze částečně. Řízení kladívek je elektromagnetické, cívky nejsou ve zvonech, ale ve zdi nebo v konstrukci zvonkohry. Tyto elektromagnetické cívky pak ovládají táhla ke kladívku. Problém je hlavně spojení táhly mezi cívkou a kladívkem. Řídící elektronika ovládání kladívek je umístěna za zdí. Je to zastaralý typ, zralý na výměnu. Celková hmotnost zvonů je 819 kg bez nosné konstrukce. Nutno se připravit na náročnou manipulaci se zvony.